Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Autokosmetika

Jak vybrat autokosmetiku?

 
Ušetřete za myčku, umyjte si auto profesionálně i doma.
 
 
 
Pokud máte auto, měli byste ho jednou za čas umýt. S našimi radami ušetříte za myčku, když zvládnete nejen vybrat tu pravou autokosmetiku, ale zároveň ji dokážete vhodně aplikovat. Jen několik jednoduchých kroků a vaše auto bude doslova zářit čistotou.
 
 
 

Autokosmetika podle určení

 

Interiér

V interiéru se nejčastěji setkáte s čističi plastů a prostředky na údržbu koberečků a textilií. Čistič na plasty se nazývá lidově „finiš“, který může dodat buď matný, nebo lesklý vzhled. Volba je na vás, jen mějte na paměti, že palubní deska by nemusela být příliš lesklá. Pokud na ni bude svítit, mohla by vás nepříjemně oslňovat.
 
První volbou při údržbě textilií a čalounění jsou například jemnější čističe koberců nebo specializované čističe na interiéry aut. Tyto přípravky odstraní skvrny na bázi vody nebo olejů bez změny barvy a bez jakýchkoli map. Před samotným čištěním však musíte povrch vysát. Po nastříkání čističe nechte přípravek cca půl minuty působit a poté stírejte jemnou utěrkou z mikrovlákna.
 
 

Exteriér

Na exteriér existuje řada přípravků – od leštiček přes vosky, claye, šampony, kondicionéry až po odstraňovače hmyzu a různé odstraňovače chemických nečistot. Zde byste si měli dát pozor na pořadí nanášených prostředků, abyste například vosk neaplikovali na neumytý vůz. Nicméně tyto instrukce najdete vždy na konkrétní autokosmetice, kde bude také uveden kompletní postup při mytí auta.
 
 

Specifické díly

Mezi specifické díly se řadí například brzdy nebo různé části motoru – to je důležité ve chvíli, kdy se chystáte třeba na tuningový sraz. Existují speciální čističe i pro takové případy. Zde platí zásadní pravidlo – nikdy nenanášejte autokosmetiku na horké části vozu, ale nechte je vychladnout na teplotu okolního prostředí. 
 
 

Univerzální čističe

Pokud nechcete mít doma několik balení různých čističů, existuje i jejich univerzální varianta. Samozřejmě však půjde o kompromisní řešení, které nemusí být tak efektivní v odstraňování nečistot nebo tolik šetrné k povrchu. Přesto je dobré mít alespoň jeden doma pro chvíle, kdy vám nečekaně dojde specializovaná autokosmetika. 
 
                        
 

Druhy autokosmetiky 

 

• Leštěnky

Při výběru leštěnky byste měli vycházet ze současného stavu laku vašeho auta. Mají totiž různý stupeň abrazivity, tedy schopnosti odstraňovat defekty. Často se jedná o obohacený ochranný vosk, kdy barevné pigmenty překryjí drobné škrábance nebo vrypy od kamínků.
 
 

Šampony

Pokud se rozhodujete, jaký šampon vybrat, můžete sáhnout po variantě obsahující vosk. Ušetříte si tak práci a výsledek bude stát za to. Speciální autošampony navíc obsahují například lubrikanty nebo optické rozjasňovače. Především ale mají neutrální pH a nepoškozují povrch kapoty. 
 
 

Odstraňovače asfaltu

Především po horkém létě můžete najít v alu kolech a na dalších místech zbytky horkého asfaltu. Ani v tomto případě byste neměli sahat po klasických saponátech. Specializované přípravky naneste nebo nastříkejte na zaschlý asfalt, počkejte, až dojde k navázání a asfalt začne pomalu odtékat. Oproti běžným prostředkům jsou odstraňovače asfaltu antikorozní a nenarušují ošetřované plochy. Ať už jsou lakované, chromové, plastové, nebo keramické. Kromě asfaltu můžete většinou odstranit také dehet, oleje nebo tuky.
 
 

Odstraňovače polétavé rzi

Používají se především na alu disky, případně dekontaminaci laku před dalším čištěním. Přípravek se nanáší detailingovým štětcem a kromě polétavé rzi odstraní většinou i další nečistoty nebo zapečený brzdový prach. V dalším případě stačí kosmetiku nastříkat na kolo nebo kapotu, kde dojde k navázání nečistot a jejich následnému rozpuštění. 
 
 

Odstraňovače hmyzu

Budete je používat nejčastěji na jaře a v létě. Často je stačí nastříknout na znečištěné místo a nechat 5 minut působit. Nakonec místo setřete hadříkem a opláchnete vodou. Samozřejmě byste je neměli používat na přímém slunci a nechávat na laku dlouho zaschnout. Vzhledem k tomu, že jsou určené na odstraňování organických nečistot, vyvarujte se kontaktu s kůží. Tento typ kosmetiky spolehlivě odstraňuje také ptačí exkrementy.
 
 

Sealanty

Tyto prostředky poskytují dlouhodobou ochranu laku, nejčastěji od šesti měsíců až po jeden rok. Jde o chemii na bázi polymerů a syntetických částic. Nanášejí se nejčastěji jako klasický vosk, navíc obsahují UV absorbery. Díky složení dokážou odolat silniční soli a dalším zimním nečistotám, stejně jako ptačímu trusu nebo průmyslové špíně. 
 
 

Pasty a písky

Pasty využijete na karoserii svého auta při odstraňování jemných škrábanců nebo k vyleštění zvětralého laku. Pasty bývají často jednokrokové s obsahem vosku, takže mají i konzervační účinky. Nemusíte ji aplikovat pouze na plechy, díky svému složení jsou určené také na chromování. 
 
Pokud se chcete snadno a rychle zbavit nečistot chromované a nerez povrchy, bude ideální tekutý písek. 
 
 

Utěrky, ručníky, ubrousky a houby

Vybírejte zásadně utěrky z mikrovlákna. Mají jemný povrch a vysokou gramáž – jsou proto k laku maximálně šetrné a nemůže se stát, že byste způsobili i jen mikroškrábanec. Zároveň dobře sají a s delším vláknem snadno rozleštíte jakýkoli detailer. 
 
Tip: Pokud budete utěrky prát, tak bez změkčovačů nebo aviváže. Nechte je přirozeně uschnout na vzduchu a ukládejte je do uzavíratelného obalu, kde se na ně nedostane prach.
 
Pro ručníky platí to samé jako pro utěrky. Nejlepší bude mikrovlákno se svou jemností a zároveň schopností absorbovat. K dalším možnostem patří syntetická jelenice nebo tzv. vaflové ručníky
 
Zapomeňte na klasické houby z benzinové pumpy. Dnes už se houby vyrábí z mikrovlákna a ještě lepší než houba bude rukavice z toho samého materiálu. Jde o ergonomičtější řešení, a navíc máte jistotu, že při vaší práci nevzniknou ani nejmenší škrábance. 
 
Ubrousky vás budou zajímat ve chvíli, kdy pečujete o kožené části vašeho interiéru. Ubrousky jsou totiž napuštěny často voskem nebo jiným přípravkem, který dokáže materiál oživit a zároveň konzervovat. Konkrétní použití si vždy přečtete na balení. 
 
 

Vosky

Voskování je poslední fází péče o karoserii. V nabídce najdete tuhé i tekuté varianty, neměl by mezi nimi být zásadní rozdíl. Sami si vyberete, s jakým druhem se vám dobře pracuje. S voskem na karoserii přidáváte nejen další ochrannou vrstvu, ale zlepšujete zároveň estetickou stránku, když dodáte laku optickou hloubku. Vosky můžete vybírat i podle barvy vozu. 
 
 

Pěny

Pěna patří na začátek každého mytí. Vybírejte takovou, která dobře pění, protože díky tomu může působit delší dobu na povrch a nesteče hned pod auto. Měla by mít neutrální pH a být šetrná k povrchům včetně leštěných kol. Účel mytí pěnou je jasný – smýt co nejvíce nečistot, aby během dalších procesů nedošlo k poškrábání laku drobnými nečistotami. 
 
 

Clay

Prostředek se správně vyslovuje „klej“ a jde o speciální druh jílu. Používá se k maximálně šetrnému a efektivnímu odstranění chemicky agresivních nečistot. Pokud ho zkombinujete například s lubrikantem, může zachytávat a vytahovat z laku mimo jiné i asfaltové tečky, polétavou rez a všechny tyto látky do sebe absorbuje. Clay není abrazivní – lak nijak nepoškozuje a jeho použití je maximálně komfortní. V kombinaci s lubrikací ho můžete považovat za nejspolehlivější a nejšetrnější způsob odstranění chemických nečistot.
 
 

Detailery

Detailery slouží jako příslovečná třešinka na dortu. Dotahují vzhled umytého auta a můžete vybírat ze široké nabídky s různými efekty – je jen na vás, jakou hloubku laku nebo úroveň lesku požadujete. Především se ale jedná o další ochrannou vrstvu, která je odolná vůči chemii z myček a silnic (včetně posypové soli nebo deště). Zároveň mohou odpuzovat vodu, takže auto zbavíte nečistot během chvíle. 
 
 

Osvěžovače vzduchu

Již dlouhou dobu není jedinou volbou závěsný papírový stromek. Přesto, pokud toužíte po tomto klasickém řešení, existuje mnoho designových kusů, které budou vypadat dobře i v prémiových vozech. I vůně pokročily, parfémy vydrží více než měsíc a jsou mnohem kvalitnější, bez typicky chemických tónů.
Další možností je osvěžovač, který se připevní na výdechy větráku nebo klimatizace. Typickým zástupcem je „panáček“ uchycený rukama a nohama. 
Jako poslední stojí za zmínku vůně v plechovce, kterou umístíte například do držáku na nápoje. Poté nastavíte v uzávěru velikost průduchu a užíváte si některou z nepřeberné nabídky aromat. 
 
 
 

Hmotnost a objem balení

 
Pokud neumýváte automobil pravidelně každý měsíc, stačí vám základní velikosti autokosmetiky. Tekuté přípravky nejčastěji pořídíte v balení od 0,5 do 1 litru, tuhé prostředky málokdy přesáhnou hmotnost 0,5 kg. Počítejte také s tím, že veškerá kosmetika má svoji expirační dobu, případně vám nemusí vyhovovat výsledek. Navíc na samotném balení může být uvedeno, na jaké množství práce vám stačí.
 
 
 
 

Rady k údržbě auta

 

Správný postup při mytí auta

 
V zimě nebudete mýt auto tak často, protože to jednoduše nemá příliš velký smysl. Stačí jeden průjezd sněhovou břečkou nebo nasolenou silnicí a veškerá vaše práce přijde vniveč. Proto si přečtěte, jak by mělo vypadat mytí, respektive kompletní čištění před jarní sezónou.
 
 

Nepoužívejte běžné saponáty

Historicky platilo, že stačilo nalít klasický Jar do kbelíku s vodou a pak auto omýt hadicí a hadrem, případně koštětem nasazeným na hadici. Což bylo to nejhorší, co jste mohli laku udělat.
 
Mycí prostředky na nádobí, různé aktivní čističe, pěny, rozpouštědla nebo detergenty narušují ochrannou voskovou vrstvu a lešticí oleje na kapotě vašeho vozu. To znamená, že povrch nechávají vysušený a odhalený bez jakékoli ochrany. Takový lak začne ztrácet své vlastnosti a je náchylnější na mechanické i chemické poškození. Nemluvě o tom, že ztrácí estetické vlastnosti.
 
 

Vždy se řiďte návodem na obalu

Mělo by se jednat o automatickou činnost. Přesto někoho může napadnout v jednom kbelíku smíchat dva prostředky nebo nanášet prostředek na neumytou kapotu s tím, že to nevadí. Důležité je i ředění, které je na obalu uvedeno – pokud bude roztok příliš silný, můžete poškodit lak. Pokud příliš slabý, nebude mít požadovaný účinek. Doporučení výrobce by pro vás zkrátka mělo být závazné. 
 
 

Kdy byste měli nechat čištění odborníkům? 

Jednoduchá odpověď – ve chvíli, kdy nemáte čas nebo nechcete utrácet prostředky za profesionální autokosmetiku. Pokud nemáte přístup ke kvalitnímu vysavači s nástavci, těžko vysajete interiér. Když nechcete kupovat jemné houby, hadříky nebo štětce, těžko dosáhnete výsledků jako v časopisech.
Profesionální čištění volte i tehdy, když s touto činností nemáte zkušenosti, případně je znečištění nebo poškození příliš velké a ručně není možné ho odstranit. A samozřejmě bude vždy lepší nechat čištění na profesionálech, pokud máte citlivou pokožku. 
 
Porovnat autokosmetika